نکات ایمنی استفاده از میکروسکوپReviewed by تانک ازت on Nov 4Rating: 5.0نکات ایمنی استفاده از میکروسکوپنکات ایمنی استفاده از میکروسکوپ : میکروسکوپ دستگاهی ظریف است که برای نگهداری درست از آن و بخشهای نوری آن، قطعات مکانیکی و الکتریکی میکروسکوپ باید حفظ شود.

نکات ایمنی استفاده از میکروسکوپ

نکات ایمنی استفاده از میکروسکوپ

میکروسکوپ چیست؟

کلمه میکروسکوپ برگرفته از کلمات یونانی micros به معنی ریز و skopien به معنی دیدن یا بررسی کردن می باشد.

در این بخش، به نحوه مراقبت و نگهداری از میکروسکوپ هایی که در مشاغل بالینی مورد استفاده قرار می گیرند، پرداخته می شود.

کاربردهای میکروسکوپ:

میکروسکوپ دستگاهی دقیق است که با استفاده از سیستم های نوری مثل لنزها، فیلترها، منشورها، کندانسورها و سیستمهای مکانیکی که وضعیت و شرایط نمونه در فضای سه بعدی (X,Y,Z) را کنترل می کنند، هستند؛ سیستم های الکتریکی تبدیل کننده ها و منبع نور دوربین ها، ویدئو و …. می باشند که با چشم غیرمسلح قابل شناسایی و دیدن نیستند، کمک می کند.

آماده سازی و مشاهده نمونه، بایستی برطبق روش هایی که در دیدن جزئیات تأثیرگذارند، باشد.
میکروسکوپ در مراقبتهای بهداشتی وسیله ی تشخیص مهمی به حساب می آید. این دستگاه در رشته های تخصصی مثل خون شناسی، باکتری شناسی، انگل شناسی و همچنین در آموزش نیروی انسانی میکروسکوپ هایی که با اتصالات مخصوص برای دانشجویان وجود دارد تا بتوانند مشاهداتشان را تحت نظر استاد خود انجام دهند.
اخیراً برای تولید این دستگاه مدل های تخصصی تری طراحی شده است که نقش مهمی در توسعه و پیشرفت دانش انسان ها و درک بیشتر از محیط پیرامون خود، دارند.

عملکرد میکروسکوپ

میکروسکوپ با کمک عدسیهایی که با نور تعامل دارند، ساخته می شود. عدسی یک وسیله ای است نوری که از جنس شیشه می باشد و قادر است نور را منعکس کند و معمولاً بُعدهای حساب شده سهمی محدب یا کروی مقعر را دارند.

در عدسی های مثبت یا همگرا، پرتوهای نور به وسیله برخورد با سطح لنز و خروج آن در یک نقطه همگرا می شوند؛ و در عدسی های منفی یا واگرا، پرتوهای نوری که به آن برخورد می کنند، متفرق می شوند. عدسی های مثبت یا همگرا جزء ساختمانی میکروسکوپ ها است.

نکات ایمنی استفاده از میکروسکوپ:

تقسیم بندی میکروسکوپ ها از لحاظ میدان نوری:

میکروسکوپ نوری با ميدان ديد شفاف

میکروسکوپ نوری با ميدان ديد تيره

میکروسکوپ نوری فلورسانس

میکروسکوپ نوری فارکونتراست

میکروسکوپ نوری تداخلی

میکروسکوپ نوری نورپلاریزه

نحوه نگهداری و نکات ایمنی استفاده از میکروسکوپ

میکروسکوپ دستگاهی با دقت بالا و ظریف است، که برای نگهداری درست از آن و بخشهای نوری آن، قطعات مکانیکی و الکتریکی میکروسکوپ باید حفظ شود.
برای ساخت بخش های مختلف میکروسکوپ از پیشرفته ترین تکنولوژی ها استفاده شده می شود و برای مونتاژ قطعات آن از تجهیزات خاص استفاده می کنند. برای به حداقل رساندن خطای مجاز در میکروسکوپ از تکنولوژی های پیشرفته استفاده می شود تا آن مراحل ساخت را کنترل کند.

از نکات ایمنی استفاده از میکروسکوپ میتوان به این موارد اشاره کرد : نظافت محل میکروسکوپ، نصب و استفاده درست از آن برای داشتن عمر کاربردی طولانی الزامی است. عواملی مانند رطوبت، گرد و غبار، نوسانات برق و یا استفاده نادرست از آن در نگهداری آن اثر نامطلوبی دارد. توجه و صبر زیاد از ملزومات نگهداری میکروسکوپ و در عین حال عمر طولانی دستگاه است.
برای نگهداری معمولاً از کارکنان کارآزموده استفاده می شود که این کار را با وسایل ویژه ای انجام می دهند.

الزامات نصب و راه اندازی میکروسکوپ

برق مورد استفاده برای راه اندازی میکروسکوپ ها، برقی با ولتاژ 220-110 ولت و فرکانس 60 هرتز می باشد. بعضی از مدل های این دستگاه دارای منبع کنترل تنظیم شدت نور هستند؛ بعضی از مدل ها دارای یک آینه هستند که نقش هدایت نور به اسلاید قرار گرفته روی صفحه را دارند.

بین آینه و لامپ، آینه ارجیحت دارد. میکروسوپ های دارای آینه معمولاً در خانه های بهداشتی در دورترین منطقه از مرکز شهر، جایی که هنوز خطوط برق وجود ندارد، مورد استفاده قرار می گیرند. برای نصب و راه اندازی میکروسکوپ ها، به متخصص نیاز است.
برای اینکه مشاهدات از طریق میکروسکوپ فلورسانس امکان پذیر باشد از یک اتاق تاریک استفاده می شود.

نحوه تمیز کردن میروسکوپ

تمیز کردن میکروسکوپ جزء موارد ضروری برای سالم نگهداشتن و عمر طولانی این دستگاه است. موارد زیر برای تمیزکردن موردنیاز می باشد:

  1. پارچه تمیز مثل دستمال؛
  1. محلول تمیزکننده لنز که از عینک فروشی ها تهیه می شود. کاربرد این محلول در روکش محافظ لنزها و همچنین چسب مورد استفاده در آنها در مونتاژ تأثیری ندارد. پرکاربردترین محلول های تمیزکننده عبارتند از: اتی لاتر، گزیلن، و بنزین سفید.

نکته: بعضی از شرکت های تولیدکننده میکروسکوپ، استفاده از الکل و یا استون را برای تمیزکردن توصیه نمی کنند. علت این هشدار، تأثیر این مواد بر روی اتصال لنزها می باشد که می توانند باعث حل شدن آنها شوند.

  1. کاغذ لنز که این مورد را هم می توان از عینک فروشی ها تهیه کرد. البته از موارد مشابه مانند جاذب نرم، یا پنبه نرم پزشکی و یا پارچه ابریشم نرم نیز می توان استفاده کرد.
  1. دستمال چرمی خیلی نازک، برای تهیه این مورد می توانید به فروشگاه ها و یا مراکز تولید کفش مراجعه کنید.
  1. حباب لاستیکی برای دمیدن هوا در آن، برای ساخت این حباب بایستی در آزمایشگاه با وصل کردن یک پیپتپاستور را به حباب لاستیکی ساخت.
  1. برای حفاظت از میکروسکوپ ها در محیط بیرون از روکش پلاستیکی باید استفاده شود در صورت نداشتن این روکش می توان از پارچه ای با بافت شبیه به دستمال استفاده کرد.
  1. استفاده از برس نرم موی شتر و یا قلم موی نرم نقاشی؛ برای این مورد نکاتی مانند طول یکسان و بافت خیلی نرم، خشک و بدون روغن باید رعایت شود. برای تهیه این مورد می توان از فروشگاه های عکسی و یا فروشگاه های لوازم آرایش کمک گرفت.
  1. برای حفظ رطوبت در جعبه ای که میکروسکوپ (بدون منفذ) در آن نگهداری می شود می توان از یک بسته 250 گرمی سیل کیا ژل استفاده کرد. هنگامیکه با رطوبت اشباع شود، رنگش تغییر می کند که این تغییر رنگ نشان دهنده زمان تعویض و تجدید آن است، رنگ آبی در سین کیا ژل نشان دهنده شرایط مطلوب است و وقتی از رطوبت اشباع شود به صورتی تغییر رنگ می دهد.نکات ایمنی استفاده از میکروسکوپ
  1. برای تعویض لامپ ها و فیوزهای جایگزین باید حتماً مدل های مشابهی که توسط شرکت سازنده روی آن نصب شده است، تهیه شود و یا مشخصات یکسانی داشته باشند.
Summary
نکات ایمنی استفاده از میکروسکوپ
Article Name
نکات ایمنی استفاده از میکروسکوپ
Description
نکات ایمنی استفاده از میکروسکوپ : میکروسکوپ دستگاهی ظریف است که برای نگهداری درست از آن و بخشهای نوری آن، قطعات مکانیکی و الکتریکی میکروسکوپ باید حفظ شود.
Author
Publisher Name
yasa tajhiz
Publisher Logo