شیشه آلات آزمایشگاهی – بخش اول

در این مقاله سعی بر معرفی برخی از شیشه آلات آزمایشگاهی را داریم که در این عرصه شناخته شده و بسیار پرکاربرد هستند.

 

ارلن خلا

ارلن خلاء:

ارلن خلاء (ارلن صافی)یا همان ارلن تخلیه نوعی شیشه از جنس پیرکس که به شکل مخروطی می باشد و همچنین دارای ضخامت زیاد و مقاوم در برابر گرما می باشد.دهانه این ظرف باریک بوده و شیشه آن بسیار شفاف می باشد.زیرا این ظرف بسیار در معرض سرد و گرم شدن ناگهانی و فشار خلاء قرار داد و باید بسیار مقاوم باشد.که یک لوله خروجی در حدود 2.5 سانتی متر در نزدیکی دهانه ظرف را دارا می باشد.این خروجی برای اتصال شلنگ به پمپ خلاء می باشد.شلنگ از یک سر به از طریق این لوله خروجی با ارلن خلاء و از طرف دیگر به پمپ متصل می شود. عموماً در جهت جوشاندن مایعات آزمایشگاهی و جدا سازی گازها به کار می‌رود.همچنیناز این ارلن برای رسوب گیری و فیلتر کردن مایعات با قیف بوخنر استفاده می شود.به دلیل ضخامت شیشه این ارلن در برابر فشار بسیار مقاوم می باشد.

ارلن مایر مدرج

ارلن مایر مدرج

ارلن مایر مدرج:

یکی از ظروف بسیار پرکاربرد در آزمایشگاه می باشد.برای مخلوط کردن و اندازه گیری مایعات و همچنین دیدن وضعیت مایعات به کار میرود.مقاوم در برابر حرارت می باشد که تا 400 درجه سانتی گراد را تحما می کند.دهانه ارلن به این دلیل باریک است که از تبخیر مایعات جلوگیری می کند.همچنین اگر احساس می کنید امکان تبحیر باز هم وجود دارد می توانید به وسیله چوب پنبه دهانه ظرف را ببندید.همچنین دارای لوله خروجی نمی باشد.

ارلن ها دو نوع هستند یا دارای دهانه روداژ بوده و یا فاقد روداژ  می باشند.اگر روداژ  باشد دهانه آن حالت سمباده ای دارد ک امکان اتصال با اتصالات و رابط های شیشه ای یکشان و مانند خود را دارا می باشد.شکل مخر.طی ارلن ایستایی بسیار خوبی را برای این ظرف ایجاد می کند تا از

واژگون شدن آن جلوگیری نماید.

شیشه آلات آزمایشگاهی

استوانه مدرج پایه شش گوش

استوانه ای شیشه ای که دارای درجه بندی می باشد.همچنین پایه آن شش گوش بوده است.درجه بندی آن از پایین استوانه شروع می شود برای اندازی گیری محلول ها کاربرد دارد.

باریل شیردار

باریل شیردار شیشه ای

از جنس شیشه های بورو سیلیکات 3.3 می باشد.که دارای دهانه بزرگ بوده  وبرای پرکردن و خالی کردن مایعات بسیار مناسب می باشد.دارای یک شیر می باشد که هیچگونه نشتی ندارد و مانع ایجاد هر گونه خلا می شود.این ظرف برای حمل و نگهداری ایمن برای مایعات خطرناک استفاده می شود.سر این ظرف را می توان با چوب پنبه و یا درپوش مخصوص پوشاند تا از تبخیر مایعات داخل آن جلوگیری شود.

 یاسا تجهیز – تجهیزات و شیشه آلات آزمایشگاهی

Summary
معرفی شیشه آلات آزمایشگاهی
Article Name
معرفی شیشه آلات آزمایشگاهی
Description
بخش اول معرفی شیشه آلات آزمایشگاهی : ارلن خلا - باریل شیردار - ارلن مایر - استوانه مدرج - معرفی پیرکس و ... | یاسا تجهیز - تجهیزات و شیشه آلات آزمایشگاهی
Author
Publisher Name
یاسا تجهیز
Publisher Logo
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *